Combo ESC Mamba Micro X2 & Motor 1007-6350KV - Castle Creations
Mamba Micro X2 - En Förnyad Klassiker
Mamba Micro X2 är en uppdatering av vår tidigare mycket omtyckta Mamba Micro X. Den nya modellen kan hantera ett högre ingångsspänning, nämligen upp till 4s. Vi har även introducerat DATALOGGNING och vår CRYO-DRIVE™ TEKNIK. Tack vare CryoDrive kan regulatorn (ESC) köras svalare och mer energieffektivt vid delvis gaspådrag. Precis som föregångaren är den vattentät* och stödjer SENSORED MOTOR.
Detta ESC- och motorpaket är perfekt för fordon i skala 1/14 och 1/16, med en vikt på upp till ca 1,25 kg och som använder upp till 3s LiPo-batteri. Den sensorförsedda 1007-6350kv motorn garanterar en mjuk start med massor av vridmoment och håller en låg temperatur.
Viktig Produktuppdatering, 2022-08-02: På grund av pågående störningar i leveranskedjan har vi haft svårt att tillverka Micro X2. De berörda delarna är kritiska för den inbyggda 2-amp BEC. För att kunna sälja Micro X2 igen har vi tagit bort den interna BEC och inkluderar nu vår externa 10-amp CC BEC (värd $24) vid varje köp av Micro X2. Denna uppgraderade BEC erbjuder ett bredare spektrum av BEC-spänningar och en mycket högre strömkapacitet. Priset för ESC och kombinationspaket har inte ändrats. För instruktioner om hur du installerar CC BEC, besök www.castlecreations.com/microx2BEC. Om du använder 4s och två 2s LiPos i serie, se till att kolla in denna BEC kopplingsschema.
Funktioner hos ESC:
- Ingångsspänningsområde 2S-3S med medföljande motor.
- Vattentät design, medföljande CC BEC är ej vattentät.
- Kompatibel med sensormotor.
- Enkelt sändarprogrammering med sex vanliga justerbara inställningar.
- Fler inställningar och programuppdateringar via Windows®-baserad Castle Link mjukvara och USB-adapter (rabattkupong ingår) eller Castle Link-appen och en B-LINK Bluetooth-adapter (rabattkupong ingår).
- Telemetriförberedd (Kompatibel med S.BUS2 Telemetrilänk och Futaba T4PX, T7PX och T7PXR sändare).
- Extra trådfunktionalitet för justeringar "on-the-fly", såsom Max Effekt och Max Broms.
- Ljudlarm som varnar för kalibreringsproblem och fel.
- Designad och tillverkad i Olathe, Kansas med 1 års garanti.
Vid köp av Mamba Micro X2 w/1007-6350Kv ingår:
- Mamba Micro X2 ESC med 4mm-kontakter.
- Extern 10-amp CC BEC.
- 1007-6350Kv Sensormotor.
- Sensorharness.
- Rabattkupong för gratis Castle Link USB-adapter eller rabatterad B-Link Bluetooth-adapter.
- Snabbstartsguide.
- Castle-dekaler.
- *Inte avsedd för drift under vatten. Om enheten används i våta förhållanden, skölj med färskvatten för att ta bort smuts eller korrosiva ämnen och torka sedan enheten ordentligt.
Tekniska specifikationer för ESC
- Ingångsspänning: 2S-4S LiPo (max 16,8V) (3s LiPo max med medföljande 1007-6350kv motor)
- BEC-specifikationer: Inget inbyggt BEC i ESC. Extern 10-amp CC BEC ingår.
- Arbetsmiljö: Vattentät* design möjliggör användning i nästan alla miljöer; medföljande CC BEC är ej vattentät.
- Broms: Proportionell
- Reversibel: Ja, men kan inaktiveras
- Av/På-knapp: Ja, vattentät
- Kylfläkt: Kommer snart, använder 25mm fläktstorlek
- Storlek (L x B x H): 41,6 mm x 29,4 mm x 21,3 mm
- Vikt (med kablar): 47 gram
- Kontakter: 4,0 mm kulor
- Nödvändiga delar: Batterikontakt krävs: Castle 4.0mm polariserade kontakter, Deans Ultra Plugs och XT60 rekommenderas.
- Produktanvändningsanvisningar:
- Överskrid inte 16,8 volt, då det kan orsaka oersättlig skada på kontrollen och upphäva garantin.
- Rekommenderad batterikapacitet för 1:18 skalfordon är 1500mAh. Vi rekommenderar att använda 30C kontinuerlig urladdning eller högkvalitativa 25C batterier som Traxxas® Power Cell.
- Mamba Micro X har 4.0mm kulor på motorledningarna och batteriingångskablarna är bara. Du måste lägga till den kontakt du väljer till batteriledningarna. Vi rekommenderar en högströmskontakt klassad för minst 40 ampere.
- Programmerbarhet: Fler inställningar och programuppdateringar via Windows®-baserad Castle Link mjukvara och USB-adapter (rabattkupong ingår) eller Castle Link-appen för Android eller iOS och en B-LINK Bluetooth-adapter (säljs separat)
- Telemetrilänk kapabilitet: Ja, med Castle Creations Telemetri Link för S.BUS2 och Futaba T4PX och T7PX sändare.
*Observera att även om Mamba Micro X2 är vattentät, så är den inte avsedd att vara helt nedsänkt i vätska. Den kan korrodera om den exponeras för korrosiva material, som saltvatten. Skölj alltid ESC med rent vatten efter exponering för korrosiva ämnen eller smuts. Även om kontrollenheten är vattentät, bör användare kontrollera att resten av deras fordon, inklusive batterierna, servon, radion och chassit, också är vattentäta innan de utsätts för vätskor.
Motor Tekniska Specifikationer
- Ingångsspänningsområde: 2s - 3s LiPo
- Kv: 6350
- Max. RPM: 80,000
- Storlek: Längd: 50.3 mm, Diameter: 28 mm
- Vikt (med kablar): 114.8g
- Axelstorlek: Längd: 15 mm, Diameter: 3.175 mm
- Monteringshål specifikationer: M.5 @ 14mm & 16mm; M3 @ 19 mm
- Kontakter: 4mm manliga Castle Bullet-kontakter kopplade till utbytbar 16-gauge tråd; inkluderar 210mm längd sensorledning
- Nödvändiga delar: Kompatibel elektronisk hastighetsregulator (ESC)
- Ansökningsriktlinjer: Idealisk för fordon i skala 1/16 och 1/14 som väger upp till ca 1,25 kg.
- Rekommenderade ESC(s): Mamba Micro X2
- Körningslägen: SmartSense™ (med Castle Sensor-kapabel ESC), Sensored och ett ultra-effektivt Sensorless-läge.
- Biltyp
- Buggy
Crawler
Drag Racing
Formula 1
GT
Monster Truck
Off Road
On Road
Rally
Short Course
Stadium Truck
Truck
Truggy - Fordon
- Bil
- Skala
- 1:14
1:16 - kV Värde
- 6350
Leverantörslager: Vissa produkter tar vi hem på beställning och dessa beställningar kan endast avbrytas när ordern har status "Order mottagen". Leveranstiden är ca 7-10 dagar. Det framkommer på produksidan vilka produkter som levereras direkt från leverantören.
Gratis frakt: På ordrar över 1295 kr
Paket till ombud: 69 kr Skickas inom 1-3 dagar till ombud, oavsett vilket fraktalterativ du väljer. *
Spårbart varubrev: Från 49 kr Skickas inom 1-3 dagar till brevlåda.
Hemleverans: 229 kr Skickas inom 1-3 dagar och levereras hem till dig mellan Kl: 09.00-21.00
Betalning: Klarna, Swish, Visa/Mastercard, Faktura, Delbetalning, American Express.
Retur/Ångerrätt: 365 dagar!
Fullständiga villkor: Klicka här!
*Skrymmande paket, med t.e.x. långa stänger och byggmaterial, kostar lite extra. Exakt fraktkostnad visas alltid i kassan, även om du inte är inloggad.
Upphovsrättsskydd & Copyright
Allt av oss producerat innehåll i denna produkt samt resterande innehåll på https://rcdelar.se är skyddat av samtliga lagar och förordningar gällande upphovsrätt och copyright. Det är Ej tillåtet att använda något av innehållet utan skriftligt medgivande från Storstadens Ventilation AB och RC Delar.
All överträdelse beivras!
Innehållet på https://rcdelar.se bevakas via API av programvaror som bl.a. Copyscape och även andra verktyg för kontinuerlig övervakning mot kopierat innehåll.
