CASTLE CREATION - SIDEWINDER 3 ESC 12V 1/10 med 1406-5700KV Sensormotor - CASTLE CREATION
zoom_out_map
chevron_left chevron_right
Borstlös Motor SIDEWINDER 3 ESC 12V 1:10 inkl. 1406-5700KV Sensor Combo*
Passa på innan prishöjningen!
Inklusive moms Skickas inom 1-3 dagar
Borstlös Motor SIDEWINDER 3 ESC 12V 1:10 inkl. 1406-5700KV Sensor Combo - Castle Creation 010-0115-06
SIDEWINDER 3 ESC 12V 1:10 inkl. 1406-5700KV Sensor Combo är en Combo med borstlöst fartreglage och borstlös motor från välkända Castle Creation. Avsedd för bilar.
Original Artikelnummer: Castle Creation 010-0115-06
Specifikationer
  • Produkt: Borstlös Combo med fartreglage och motor
  • kV Värde: 5700kV
  • Avsedd för: Bil
Passar nedan biltyp(er)
  • Buggy
  • Monster Truck
  • Short Course
  • Stadium Truck
  • GT
Mer information från Castle Creation
SV3 WATERPROOF 1:10TH 12V ESC 1406-5700kv Sensored Motor COMBO
Don’t Be Afraid to Get Wet!
  • Waterproof: Yes
  • Telemetry Capable: No
  • Data Logging: No
  • Auxiliary Wire: No
  • Minimum Input Voltage: 2S
  • Maximum Input Voltage: 3S
  • Sensored Capable: No
Sidewinder 3 combo includes:
  • Sidewinder 3 ESC
  • Castle 1406 5700 Kv sensored* motor
  • Driver's Ed and Guide Start Guide
  • 1/10th scale gearing chart
  • Decal sheet
Castle Link Compatible
  • Throttle curve
  • Braking curve
  • Drag brake
  • Auto LiPo cutoff
  • Punch Control
  • Reverse Type
  • Motor Type
Additional Castle Link benefits include:
  • Intuitive Demo Mode capability.
  • Ability to save setup profiles for later use.
Technical Specs SV3 Controller:
  • Input Voltage Range: 2s - 3s LiPo; 6 - 8 cell NiMH
  • BEC Specifications: 5.0 volts fixed, 2 amps
  • Operating Environment: Waterproof* design allows for use in nearly any environment
  • Brake: Proportional
  • Reversible: Yes, but may be disabled for racing
  • On/Off Switch: Yes
  • Cooling Fan: Available, but not included
  • ESC Size: L49 x W38 x H20 mm
  • ESC Weight (w/wires): 55.5 g)
  • Connectors: 4 mm female bullets for motor connection
  • Items Needed for Operation: Battery Connector required; Castle 4 mm polarized connectors, T-Plug or Traxxas Power Connector recommended
  • Recommended Motors: This Combo includes a Castle 1406-5700kv motor
  • Max. Recommended Vehicle Weight: No more than 2.26 kg with battery, ready-to-run.
  • Telemetry Link Capable: No
Motor Technical Specs:
  • Input Voltage Range: 2-3S LiPo
  • Kv: 5700
  • Max. RPM: 100,000
  • Size: L49.5 x D36 mm
  • Weight (w/wires): 202 g
  • Shaft Length: 15 mm
  • Shaft Diameter: 1/8" (3.17 mm)
  • Mounting Hole Specifications: M3 @ 25mm
  • Cooling Fan: Optional, coming soon!
  • Connectors: 4 mm male Castle Bullet Connectors