CASTLE CREATION - MAMBA X Sensor ESC 25,2V WP och 1406-7700KV Combo - CASTLE CREATION
zoom_out_map
chevron_left chevron_right
Borstlös Motor MAMBA X Sensor ESC 25.2V WP och 1406-7700KV Combo*
Passa på innan prishöjningen!
Inklusive moms Skickas inom 1-3 dagar
MAMBA X Sensor ESC 25.2V WP och 1406-7700KV Combo är en Combo med borstlöst fartreglage och borstlös motor från välkända Castle Creation. Avsedd för bilar.
Original Artikelnummer: Castle Creation 010-0155-04
Specifikationer
  • Produkt: Borstlös Combo med fartreglage och motor
  • kV Värde: 7700kV
  • Avsedd för: Bil
Passar nedan biltyp(er)
  • Buggy
  • GT
Mer information från Castle Creation
MAMBA X, 25.2V WP ESC AND 1406-7700KV SENSORED COMBO
Borstlös Motor MAMBA X Sensor ESC 25.2V WP och 1406-7700KV Combo - Castle Creation 010-0155-04
Meet the next generation.
  • Waterproof: Yes
  • Telemetry Capable: Yes
  • Data Logging: Yes
  • Auxiliary Wire: Yes
  • Minimum Input Voltage: 2S
  • Maximum Input Voltage: 6S
  • Sensored Capable: Yes
The high performance Mamba X includes an integrated and powerful 8A adjustable BEC and can push the most extreme 1/10th scale setups and 1/8th scale* race buggies. SmartSense allows you to take advantage of smooth, cog-free, and predictable sensored starts, and Castle’s new and improved throttle response keeps you ahead of the competition.
Features:
  • Wide 2S to 6S input voltage range
  • Sensored Motor Support
  • Waterproof
  • 8A Adjustable BEC (5.25V-8.0V)
  • Data-logging
  • Rugged CNC Aluminum Case
  • Castle Link Programming Support
  • SmartSense™
  • Integrated Capacitors
  • Removable 30 mm Cooling Fan
  • Integrated 4 mm Bullet Connectors
  • 12 AWG Power Wires
  • Waterproof Switch
  • Audible Alerts
Borstlös Motor MAMBA X Sensor ESC 25.2V WP och 1406-7700KV Combo - Castle Creation 010-0155-04 2
Borstlös Motor MAMBA X Sensor ESC 25.2V WP och 1406-7700KV Combo - Castle Creation 010-0155-04 3
SMARTSENSE™
AUXILIARY WIRE FUNCTIONALITY
DATALOGGING
Borstlös Motor MAMBA X Sensor ESC 25.2V WP och 1406-7700KV Combo - Castle Creation 010-0155-04 4
CASTLE LINK™
Technical Specs:
  • Input Voltage Range: MIN: 2S LiPo - MAX: 6S LiPo (25.2V)
  • BEC Specifications: Adjustable: 5.5V, 6.0V, 7.5V. or 8.0V (8A Peak), default 5.5V
  • Operating Environment: Waterproof* design allows for use in nearly any environment.
  • Brake: Proportional
  • Reversible: Yes, but may be disabled for racing.
  • On/Off Switch: Yes
  • Cooling Fan: Yes, factory equipped (30 mm), fully removable** (see Product Use Statements below)
  • Length: 54.4 mm
  • Width: 35.2 mm
  • Height: 30 mm
  • Weight (with wires): 101 g
  • Connectors: 4.0 mm female bullets for motor connection
  • Items Needed for Operation: Battery Connector required, Castle 6.5mm Polarized Connectors, Castle 4.0mm Polarized Connectors, Traxxas® Power Connectors, or Deans® Ultra Plugs are recommended.
Product Use Statements:
**The cooling fan must be removed prior to driving in wet conditions. It is not waterproof.
  • Recommended Motors: Castle 1406, 1410 and 1415 Sensored motors
  • Max. Recommended Vehicle Weight: Less than 4kg with batteries & ready-to-run
  • Telemetry Link Capable: Yes
Tech Notes:
  • Applying voltages higher than 25.2V will cause irreparable damage to ESC.
  • We recommend a high-current connector designed for high-powered electric systems, rated for 70+ amps. Invest in connector sets made for high-powered electric systems such as our Castle 6.5 mm Polarized Connectors, Castle 4.0 mm Polarized Connectors, Traxxas® Power Connectors or T-connectors.
*In 1/8th scale setups, the Mamba X is intended to be used for off-road racing in buggies weighing up to 9 lbs (including batteries and ready-to-run). In these 1/8th scale racing setups, the Mamba X should be run at 4S Lipo (16.8V) max and is recommended to be paired with the Castle 1512-1800Kv (P/N: 060-0062-00) or Castle 1512-2650Kv (P/N: 060-0061-00) motor, with appropriate gearing only.
Motor Technical Specs:
  • Input Voltage Range: 2S LiPo
  • Kv: 6900
  • Max. RPM: 100,000
  • Length: 49.5 mm
  • Diameter: 36 mm
  • Weight (w/wires): 189 g
  • Shaft Length: 15 mm
  • Shaft Diameter: 1/8" (3.17 mm)
  • Mounting Hole Specifications: M3 @ 25 mm spacing
  • Cooling Fan: Optional - Coming Soon!
  • Connectors: 4 mm male Castle Bullet Connectors