Traxxas XRT 8s TQi TSM El 1:6
Traxxas XRT 8S är en radiostyrd bil utrustad med en kraftig borstlös motor. XRT 8S har en maxhastighet på hela 96 km/h och passar perfekt för tuff terräng, tävling eller ren bashing. Bilens chassi är konstruerat för att klara av alla typer av påfrestningar och är utrustad med högkvalitativa stötdämpare som klarar alla typer av utmaningar. Om du vill köpa en radiostyrd bil med hög prestanda och avancerade tekniska funktioner så är Traxxas XRT 8S ett utmärkt val.
Rabatterade Tillbehör ✪ Spara pengar ✪ Bygg ditt egna paket ッ
10 % Rabatt på Batterier och laddare
![]() |
4S LiPo Batteri 6700mAh med iD-kontakt 14.8V 25C |
|
![]() |
AA Batterier Alkaline Plus 4-pack - RC Fordon |
|
![]() |
EZ-Peak Live Dual Laddare 26A för NiMH & LiPo med Auto iD |
|
![]() |
Laddare Combo EZ-Peak 26A Live Dual inkl. 2st Batterier 4S 6700mAh |
Traxxas XRT 8s TQi TSM RTR El 1:6
Traxxas XRT 8s är utformad för att erbjuda enastående fart, kontroll och prestanda. Med dess låga centrerade tyngdpunkt, extra breda layout och lågdimensionerade chassi ger XRT dig självförtroende när den rusar fram med en hastighet på över 100 km/h över hopp och lera.
På XRT börjar prestandan och kvaliteten med dess robusta mekaniska drivlina. 4-växlade ståldifferentialer, ståldrivaxlar och höghållfast extruderad aluminiumaxel skapar ett slagkraftigt paket. Denna precisionsbyggda teknik har visat sig vara en vinnande design i produkter såsom X-Maxx.
XRT har utformat sitt chassi med prestanda i åtanke. För att ge överlägsen hantering och stabilitet, har de dubbla 6700 4s-batterierna och styrservot placerats lågt för att minimera vikten på hela chassit samtidigt som komponenterna skyddas.
XRT:s innovativa, patentansökta kaross kan enkelt monteras eller demonteras på bara några sekunder men sitter ändå stadigt fast tack vare inre chassibur som minimerar flex och strategiskt placerade medar som skyddar karossen.
XRT:s Gravix™ race däck är en innovativ hybrid med täta nubbar och lameller. De erbjuder utmärkt grepp på hårda ytor medan de går snabbt och ljudlöst.
Traxxas XRT:s VXL-8s är den kraftigaste ESCen, vilket ger dig en aggressiv prestanda som maximerar uteffekten. Du får mer kraft på låga varv som svarar snabbt, oavsett vad du ställer in på gasreglaget. Snabba accelerationer, på din begäran!
10% rabatt på batterier och laddare när du köper denna bil!
Specifikationer för Traxxas XRT 8s
- Finns i färgerna: Röd, Orange, Blå och Grön
- Levereras som: ARTR (Almost Ready To Run) och måste kompletteras med batteri och laddare
- Svårighetsgrad: Expert & Erfaren
- Skala: 1:10
- Drivning: 4WD
- Biltyp: Stadium Truck
- Topphastighet: +96 km/h
- Olika körlägen: Ett läge; Race!
- Driftsätt: El borstlös
- Underlag: Grus och gräs
Tekniska specifikationer
- Längd: 798 mm
- Bredd: 595 mm
- Höjd: 258 mm
- Markfrigång: 49 mm
- Däck: 188x97mm
- Fälgar: 110x147mm
- Motor: Borstlös Velineon 1200XL
- Motorstorlek: 1275Kv
- Fartreglage(ESC): Velineon VXL-8s
- Batterilåda: 186x51x44mm
- Servo: 26kg 0.17s/60
- Radiosystem: 2 kanals TQi 2.4GHz med TSM(Antisladd)
Detta ingår
- XRT 8s
- Sändare & mottagare: 2 kanals TQi TSM 2.4GHz
Kompletteras med:
- Batteri: 2 st LiPo 4s 6700 mAh
- Laddare: LiPo laddare - Traxxas EX Peak Live
- Batteri till sändaren: 4 st AAA
- Biltyp
- Stadium Truck
Truck
Truggy - Driftsätt
- El Borstlös
- Drivning
- 4WD
- Levereras som
- ARTR (Almost Ready To Run)
- Med Batteri & Laddare
- Utan batteri och laddare
- Skala
- 1:6
- Svårighetsgrad
- Erfaren
Expert